Mit nevezünk passzívháznak?

A több mint 15 éves gyakorlati tapasztalat bizonyítja, hogy az elmúlt években épített passzívházak alapján kialakult passzívház standard Közép-Európában elfoglalta a méltó helyét. Elégedett építtetők és lakók pozitív visszajelzései, valamint a több mint 300 épületen végzett mérések tudományosan is igazolják, hogy az épületek energiafelhasználását ezen technológia alkalmazásával a hagyományossal szemben több, mint 75-80%-kal lehet csökkenteni.

A passzívház több, mint egy épületenergiatakarékossági koncepció. Passzívháznak nevezzük azt az épületet, amelynél a napenergiát s a belső hőforrásokból származó energiákat úgy hasznosítjuk, hogy az épületben a hagyományos aktívnak nevezett hőleadó rendszerekre ne legyen feltétlen szükség a kellemes belső komfort biztosítására. A passzívház az alacsony energiaigényű házak továbbfejlesztett változata.

Egy passzívházban az épületburok és az épületgépészet szoros kölcsönhatásban vannak egymással. Az, hogy a tervezés és a kivitelezés a mindennapi gyakorlatban egyszerűen megvalósítható legyen, ehhez napjainkban már egyszerűen kezelhető méretezési eszközök és mindenki számára hozzáférhető tapasztalatok publikálásai állnak rendelkezésre. A klasszikus “passzívház” definíció abból indul ki, hogy az épület fűtési igénye olyan alacsony, hogy a hagyományos központi fűtést egy minimális energiaigényű fűtéstechnológia szolgáltatja. A csekély fűtési hőmennyiség ,alacsony költséget eredményez. A szellőző rendszeren keresztül hővisszanyerő berendezések segítségével, az előállított hőenergia is újrahasznosításra kerül. Ez teszi lehetővé a fűtésenergia gazdaságos megvalósítását, mellyel így csökkenthető a téli fűtés okozta  többletköltség.

 

A passzívház standard feltételei:

  • Fűtési hőenergiaigény: max. 15 kWh/(m²év)
  • Légtömörségvizsgálat eredménye: max. 0,6 1/h
  • Primerenergiaigény: max. 120 kWh/(m²év) (háztartási árammal együtt)
  • Túlmelegedés gyakorisága 25 °C felett: max. 10%

Az energiamutatók számítása a Passzívház Tervezési Csomaggal (PHPP) történik, melyet a Passzívház Intézet fejlesztett ki.

A rekuperátor elengedhetetlen tartozéka a kiemelkedően magas energiamegtakarítást követelő két alapelvnek.

1.Kerülni kell a hőveszteséget
2.A már rendelkezésre álló hőt, azt nyereséggel kell felhasználni.


A rekuperátor lényegi értelmét a jól hőszigetelt épületburok (25-40 cm szigetelés) és háromrétegű hővédő üvegezésű ablakok adják melyek harmóniája adja , hogy az épület, az hosszú távon is energiatakarékos maradjon. Az épület friss levegő ellátásáról is ez a hő-visszanyeréses szellőztető berendezés gondoskodik. Az elhasznált levegő hőmennyiségének több mint 80%-át nyeri ki. Így pl. a 0 °C-os hőmérsékletű beszívott friss levegőt a 20 °C-os elszívott meleg levegő legalább 16°C-ra melegíti fel. További tulajdonsága egy passzívháznak, hogy a beltéri levegől por- és pollenmentes. 

A napenergia leglényegesebb előnye, hogy ingyen melegít. Fontos, hogy a passzívház hőnyereségnek nevezett értéke nem csak az ablakokon keresztül érkező napsugárzásból, a rekuperátor hőleadásából tevődik össze. Nagy szerepet játszik a benntartózkodó személyek száma és a háztartási készülékek által leadott hő összessége. Nyáron árnyékoló eszközök, pl. vízszintes épületelemek, redőnyök, zsalugáterek akadályozzák az épület túlmelegedését. A hideg téli hónapokban viszont a szellőztető berendezés gondoskodik a beszívott friss levegő gazdaságos előmelegítéséről.

Télen, a fennmaradó minimális hőigény fedezéséhez nincs feltétlen szükség hagyományos fűtéshő hőelosztó rendszerre. A legtöbb esetben elegendő, ha a használati meleg vizet előállító rendszerből származó hőenergiával felfűtjük a szellőzőrendszerben áramoltatott levegőt.

 

 

A központi szellőztető rendszer működésének sémája

A központi szellőztető rendszer működésének sémája

 

A passzívház standard előnyei

A passzívház energiát, így pénzt takarít meg!

Egy átlagos jövedelmű család részére is megfizethető egy passzívház? – kérdésre a válaszom az,hogy ….igen.
Igen, mivel a kiváló szigetelésből, a 3-rétegű ablakokból és a szellőztető berendezésből keletkező többletköltségek,azok nem veszteségként jelenülnek meg, hanem a jó befektetés szinonímáját hivatott képviselni. Ugyanis a mai energiaárak mellett már néhány év alatt megtérül a többletköltségnek nevezett szellőztetőrendszer. Nem beszélve a lakóknak nyújtotta konform érzet áldásos előnyeiről. 

A régi típusú ingatlanokkal ellentétben,az alacsony energiaigényű passzívház végeredménye az,hogy az ingatlan idővel megtérül.

Annak ellenére, hogy a passzívházzal arra törekedünk,hogy energiát és fűtési költséget takaríthassunk meg, a lakás komfortján nem kell takarékoskodni. A passzívházat lakók visszajelzései pozitívak,kellemes klímáját nagyra értékelik.

A kiváló hőszigetelés következtében a helységeket határoló felületek nagyjából azonos hőmérsékletűek . Ez idézi elő az épületen belül a kellemes hőérzetet a magas komfortérzetet. A hálóhelyiségekben éjjel is kiváló a levegő, mert a szellőztető rendszer következtében a levegő folyamatosan cserélődik.

Európa szerte már több mint 50.000 passzívház létesült.

Bennük az a különleges, hogy szerkezetük nem igényel speciális anyagokat. Léteznek monolitikus, könnyűszerkezetes vagy vegyes építésű passzívházak, de alkalmazhatók természetes “öko” anyagok is. A lényeg az, hogy a hagyományos építőelemeket kiváló minőségben a szigorú energiamérleg betartása mellett állítsuk össze.

Ezen túlmenően a passzívház standard a középületeknél is teret nyert. Iskolák, óvodák, igazgatási és termelő egységek épületei is, sőt szállodák és uszodák is épültek már a passzívház standard szerint.

Mire képes egy passzívház?

Kiváló komfort télen – nyáron

Az optimált épületszerkezeti és épületgépészeti koncepció segítségével megteremthető a kiváló téli és nyári komfort alacsony kezdeti többletköltséggel minimális energiafogyasztás mellett. Különösen a nyári komfort növelhető passzív hűtési rendszerek segítségével. Ezek a talajban nyáron is rendelkezésre álló egyenletes, alacsony hőmérsékletet használják energiaforrásként.

Az épület kiváló hőszigetelése, a légtömör felületek biztosítják a huzattól mentes, magas termikus komfortú belső tereket, a hővisszanyerő szellőző berendezés pedig a friss, szagoktól és fölösleges párától mentes friss levegőt.

Minőség

A vastag hőszigetelés és a légtömör szerkezetek kiválóan beváltak a gyakorlatban. A hőhidak következetes elkerülése a fölösleges hőveszteségek kiküszöbölésén kívül ahhoz vezet, hogy a belső felületek egyenletes melegek mindenhol, a páralecsapódás, a penész lehetősége kizárható. Mindez növeli az épület élettartalmát és a lakás minőségét.

Gazdaságosság

Miért pont passzívházakat érdemes építeni és nem nullaenergiaigényű házakat? A nullaenergiaigényű házak nagyszerűek, de nagyon drágák. A passzívházak ugyanilyen nagyszerűek, de megfizethetők. A vastag hőszigetelés évtizedeken keresztül takarítja meg a hőenergiát, felújításra csak nagyon hosszú idő után van szükség. Ezért a sorrend mindíg a veszteségek elkerülésével kezdődik, mert ezek vezetnek hosszú távon a legalacsonyabb összes költséghez. A középeurópai klímában a mai energiaárak mellett a passzívházakban jól bevált 30-40 cm körüli hőszigetelés vastagság nyújtja hosszú távon a gazdasági optimumot. Emellett az alacsony rezsiköltség biztonságot nyújt az erősen növekvő energiaköltségek ellen.

A passzívház koncepció sokféle módon megvalósítható

A kiváló komfort az alacsony energiaigény ellenére nem csak lakóépületeknél vált be: irodaházak, óvodák, iskolák, tornatermek, ipari épületek, uszodák és sok egyéb különböző felhasználású épületre van már példa. Szinte bármilyen külső megjelenéssel, bármilyen anyagból és szerkezetből megvalósítható a passzívház standard, amennyiben következetesen betartásra kerülnek a minőségi feltételek.

Épületfelújítás

Amikor egy régi épület, vagy akár egy épületelem felújítására kerül sor, akkor az egyébként az új épületeknél használatos passzívház alkotóelemek a legtöbb esetben gazdaságos megoldáshoz vezetnek. Amennyiben nem vesszük igénybe ezt a lehetőséget, a legközelebbi esély gazdaságos energiamegtakarításra esetleg csak évtizedekkel később érkezik el újra: ezért ha felújítunk, mindíg érvényes: ha már lúd, legyen kövér.

A passzívházakat látni kell!

2003 óta évente egyszer megrendezésre kerülnek a Nemzetközi Passzívház Nyílt Napok, melyeknek keretében passzívházak százai nyitják meg kapuikat az érdeklődők előtt. A lakók elmondják tapasztalataikat, sok esetben találkozhatunk a tervezőkkel is, akik bemutatják, elmagyarázzák a műszaki megoldásokat és válaszolnak a kérdésekre.

Ökológia

Talán különös, de az ökológia nem az első helyen áll ebben a felsorolásban. A passzívházak ugyanis lényegükből kiindulva környezetbarátok: olyan kevés nem megújuló energiát igényelnek, hogy ez fenntartható módon a környezet terhelése nélkül minden ember számára rendelkezésre fog állni a jövőben is, vagy ha nem, egyszerően és olcsón elláthatók megújuló energiával is. Az ehhez szükséges kezdeti többlet befektetés és a kezdeti többlet energiaigény (szürke energia) a későbbi megtakarításhoz képest elhanyagolhatóan csekély. Ez olyan nyilvánvaló, hogy nem szükséges a legelső helyen említeni.

A leglényegesebb szempont az, hogy ez a fenntartható módon megvalósítható környezetvédelem már ma minden építtető, valamint felújítást végző számára megfizethető. Az a környezetvédelem, mely már ma gazdaságos, sokkal hatékonyabb, mint az, amiről csak beszélnek, vagy melynek gazdaságossága vitatható.

Érdeklődését, kérdéseit, várjuk szeretettel az energyfriendhome@gmail.com email cimen.