Az a bizonyos U érték.

Manapság rengeteget hallani a hő átbocsátás fogalmat, melyet U értékkel jellemeznek. Az emberek legnagyobb része elveszik ebben a fogalomkörben. Azt hiszem,egy kicsit rendet kell,hogy rakjak ebben a témakörben .Remélem,hogy érthetőbbé teszem az U értéket mindenki számára.

 


Vegyünk alapul egy épületszerkezet részét.
Lehet az fal, födém, aljzat vagy bármi .Ha az adott szerkezet két oldalán nem egyforma a hőmérséklet, akkor minden esetben a melegebb oldal felől a hő, elindul a hidegebb irányába. Ezért van az,hogy nyáron be , télen pedig ki-megy a meleg a lakásból. Lehet,hogy ez elég furán hangzik, mert ennyire egyszerű,de a szaknyelvre lefordítva ezt nevezzük hő átbocsátásnak.


Minden szerkezet hőszigetelő képességét számmal fejezzük ki. Ez a szám mutatja meg, hogy ha a szerkezet két oldalán egymástól különböző hőmérséklet van, akkor, mennyi hő jut át a magasabb hőmérséklet felől az alacsonyabb felé. Ezt nevezzük az az “U” hő átbocsátási tényezőnek,azaz az építőelemen található U értéknek.
Egy szerkezetnek ha 1 m2 felületét vizsgálljuk , tudjuk róla, hogy 1,0 az U értéke, akkor ez a jelölés azt értékeli, hogy ha a szerkezet egyik oldalán 10ºC a hőmérséklet, a másik oldalon 11ºC, akkor a szerkezet 1 Watt hőenergiát bocsát át.

Nézzünk egy gyakorlati példát:

Ha az U=1,0 hő átbocsájtási tényezőjű szerkezet két oldala között 20ºC a hőmérséklet különbség, akkor az átbocsátott energia 20 watt. (bent 23ºC van, kint pedig 3ºC)

 

 

Lépjünk sorjában.

1.- Első lépésben adott egy 10 x 10 m-es ház melynek alapterülete így 100 m2.
2.- A külső fal felületét úgy számoljuk ki, hogy 10 méter falat felszorozzuk 4 falelemmel,ami = 40 méter falelemet eredményez.
3.-  Mivel egy családi ház  belmagassága eléri a 2,8 métert, a 40 méter falelemet  meg kell szorozni 2,8 méterrel,ami ebben az esetben a belmagasságot jelöli. Ez az eredmény ,112 m2 falfelületet jelöl meg.
4.-  A 112 m2 falfelületet meg kell szorozni a hő átbocsátási tényezővel. Jelen esetben 1-el, mert a kiindulási  U értékünk =1. Végezetül pedig meg kell szorozni a hőmérséklet különbséggel.
5. – Ekkor megkapjuk, hogy a házfal hővesztesége: 112m2 x (U=1W/m2K) x 20ºC = 2240Watt!
6.-  Tehát a végeredmény ez :ha a külső hőmérséklet 3ºC, a belső pedig 23ºC, akkor a falakon 2240 Watt hőenergia távozik.Ha a  mennyezet és a padlóelemeken is ugyanezen értékek olvashatóak,akkor  összesen 4000 Watt hőenergia távozik az épületből óránként.
7. Nagyon egyszerűen megközelétve,de kijelenthető,hogy  a belső levegő 23ºC hőmérsékleten tartásához ,a falelem U értéket alapul véve összesen 2240 Watt energiát kell fel s elhasználnunk óránként ahhoz, hogy a belső hőmérsékletünk az ingatlan falain belül,ne csökkenjen.
8. Ha az épületünk falelemének U értéke 0,5, akkor ennek az energiafelhasználás szükségletünknek a  a felével számolhatunk. Tehát nem 2,24 KWh lesz a hőveszteség, hanem csak 1,12 KWh!
9. Tételezzük fel, hogy az elméleti 10 x 10m-es családi házunk passzív falelemből készül, akkor a hőveszteségünk csak 112m2 x U=0,1 x 20ºC = 224Wh, azaz 0,224KWh. 


Nagyon fontos ,és nem elhanyagolandó tudnivaló az,hogy az épület hő átbocsájtása nem csak a falelemek hő átbocsájtásától függ.És figyelembe kel venni,hogy az U értékek nem szorzótábla egyszerűséggel működnek.Mivel,ha azt vesszük alapul,hogy összehasonlításkép azegyik ház fala: U=1.0, a másik ház pedig: U=0,1 falelemből épül, akkor az ingatlanok között a falelemnek köszönhetően, még nem lesz 10 szeres a fűtéskülönbségi értékmutató.

 

Egy ház tökéletes szigetelése ,az nem csak falakból áll.

Számításba és figyelembe kell venni a födém, a padlózat, a nyílászárók U értékeit is .
Figyelmet kell szentelni annak a ténynek,hogy a mennyezeti hő,az magasabb a padlólemezen mért hőértéknél.
Figyelembe kell venni a kialakuló hőhidakat, az épület geometriai paramétereit, benapozását-tájolását, fűtésrendszerét, szellőztetését stb….
És ami nagyon meghatározó az energiatakarékosság terén.A ház/lakás/ingatlan szellőztési igénye.
Ha ezt nem tervezzük okosan,akkor a túlzott energiatakarékossági erőfeszítéseink egy egészségtelen  életteret, valamint egy idő után penészes falakat fognak eredményezni.És ez nem csak az emberi egészséget, de az ingatlan szerkezeti elemeit is károsítja .


A nyílászárós szellőztetésnél megmaradva, rengeteg energiát engedünk ki a szabadba! Egy modern alacsony energiájú házban érdemes egy hőlégcserélős berendezést vagy másnéven rekuperátort is beterveztetni, mert ez a berendezés úgy cseréli  a beltérben elhasználódó levegőt frissre és tisztára, hogy a már megtermelt hőenergiát ,azt szellőztetéskor , a szabadból beáramló levegő felfűtésére fordítja!

Az Ekologické bývanie s.r.o. által ajánlott Thermo-Block falelem egy olyan tulajdonságokkal bír,melynek az “U” értéke a Thermo-Block 35-ös falelmnél U=0,15W/m2K, a Thermo –Block 44 Passzív falelemnél U=0,1W/m2K értéktartományon belül van.A fentiekben már említést nyert,hogy az egyre alacsonyabb  „U“ értéke egy falelemnek,a hőszigetelésértékét hivatott mutatni .Ezt ,mármint a falelem U értékét ,az építőelem kiválasztásakor döntjük el.
Tehát ha azt az adatot látod, hogy az egyik falazóelem: U=0,4W/m2K, a másik U=0,1W/m2K, akkor a kisebb értékkel bíró az azért jobb (mint a másik falazóelem),mert a fűtéshez használt energia mennyiségének a negyede árán tudod majdanán az ingatlanodat 23ºC hőértéktartományban tartani.

Az alábbiakban felsorolok számodra több ,építkezésekben felhasználást nyert falazóelemet is. Egy közös falelem tulajdonságot adva alapul .Ami ebben az esetben azt veszi figyelembe, hogy mindegyik falelem 44 cm falvastagság melletti U érték érvényű:

1.Egy modern Energy Friend Home  ház ,44 cm falvastagságával  az U=0,10 W/m2K értéket teljesít.    

2.HELUZ FAMILY2 IN1 falelem 44cm falvastagság         U=0,13

3.HELUZ FAMILY 44 falelem 44cm falvastagság             U=0,18

4.HELUZ STI 44 falelem 44cm falvastagság                      U=0,23

5.POROTHERM 44 CB falelem 44cm falvastagság           U= 0,29

6.POROTHERM 44 T profi                                                      U= 0,27

7.POROTHERM 24 CB +20 cm hőszigetelés                       U= 0,20

8.HELUZ STI 30 + 14 cm hőszigetelés                                  U= 0,14

9.YTONG P2-500 + 14cm hőszigetelés                                 U= 0,16

10.POROTHERM 38NF + 2cm vastag hőszigetelés           U= 0,3317

11.KISMÉRETŰ TÉGLA 30cm + 14 cm hőszigetelés         U= 0,21

12.VASBETON FAL 15cm + 20 cm vastag hőszigetelés     U= 0,18

Egy 44 cm-es Thermo-Block falszerkezetének a hőátbocsátási tényezőjével szemben egy 30 cm-es Porotherm 30CB téglafal, mely 30cm vastag Polystirollal van szigetelve,tudja elérni ugyanazt az értéket.A falvastagság A Thermo-Block esetében 44 cm,míg a hőszigetelt téglafal 16 cm vastagodással képes csak ugyanazon értéket teljesíteni.

Ez nem jelenti azt, hogy egy Modern téglaház és egy Thermo-Block ház fűtésköltsége nem lehet ugyanazon mértékű. 
És a Thermo-Block falelem sem jelent garanciát arra hogy az ingatlanod, a falelem kellő körültekintés melletti kiválasztása kapcsán, (vagy következményeképpen) az garancia lenne az ingatlanod Passzív besorolására.
Nem,mert az ingatlan kivitelezésekor (Energy Friend Home spol s.r.o. által) észlelt hiba az,hogy nem kellőképpen figyelembe vett tényezők a nyílászárók, a mennyezeti hőszigetelés, valamint a padlószigetelés U érték  fontosságának kihangsúlyozottsága.

 

 

Abban az esetben,ha a padló és födémrétegrendnél, az egyformaU értéket
 teljesítőépítőelemeket használod, akkor ezen rendszerek használatával, a
 régi tipusú rendszerekkel szemben, az energiamegtakarításod ,az eléri az
50-60-70%-os energiamegtakarítást.

 

Érdeklődését, kérdéseit, várjuk szeretettel az energyfriendhome@gmail.com email címen.