Aktívház.
Ezek az elnevezések olyan házra utalnak, melynél a fűtési energiaszükséglet – beleértve a fűtés áramszükségletét is – teljes egészében regeneratív energiaforrással kerül lefedésre, a pluszenergia-ház ráadásul több energiát termel, mint amennyit felhasznál.
Az energiaigény minimalizálása érdekében ennél a háztípusnál is a passzívház-szabvány elemei kerülnek alkalmazásra, a passzívház-komponensek itt azonban kiegészülnek még egy napelem-rendszerrel is.
Ezen házak nagy része nem autark, rá vannak kötve az energiaellátó hálózatra, viszont a napelem-rendszerük által termelt áram éves viszonylatban megegyezik, vagy pluszenergia háznál meg is haladja az energiaellátó hálózatból felhasznált energia mennyiségét.
Nade mi is az az aktívház?
Többen is kérdezték már (mert nem igazán világos számukra ), hogy mi a lényegi különbség a passzívház és az aktívház között.
A passzívház definiciója:
“Passzívháznak mondható minden olyan épület, amelyben a kényelmes hőmérsékletet biztosítása (ISO 7730) kizárólag a levegő frissen tartásához (DIN 1946) megmozgatott légtömeg utánfűtésével vagy utánhűtésével olgható meg.”
Ugyanez számokban:
- az éves fűtési (és hűtési) energiaigénye nem lehet több, mint 15 kWh/m2év
- vagy az épület csúcshőigénye nem lehet több, mint 10 W/m2
- primer energiaigény (fűtés + melegvíz, világítás, egyéb elektromos használat…) pedig nem lehet több120 kWh/m2/év .
- a légtömörség követelményértéke: 0,6 l/h
- a nyári túlmelegedés gyakorisága «10%
A passzív szó itt azt jelenti, hogy az ingatlan az jellemzően passzívitást mutat az energiafelhasználása során a hagyományos energiahordozókkal kapcsolatosan, vagyis, a klasszikus fűtést mellőzve,a légtérben megtermelt hő különféleképpen kinyert energiáit használja fel fűtésre.Ilyen lehet pl. a világítás, a bent tartózkodó emberek hőtermelése ,föld vagy levegőhő hasznosítása,és persze a napsugárzás.
A passzívház lényegi követelménye a légtömörség, aminek a követelményértéke max=0,6 1/h érték. Egy épület szükséges téli szellőztetése (a téli külső hideg levegő felfűtése) komoly energiaigénnyel bír. A passzívházaknál ennek legtakarékosabb módja az igen magas hatékonyságú hővisszanyerős szellőzés alkalmazása, (rekuperátor) aminél a távozó elhasznált, de meleg levegő fűti fel a kinti friss, de hideg levegőt. A magas hatékonyság 75-93% -os energiakinyerést jelent.
Ezek után az gondolhatnánk, hogy az aktívház abban különbözik a passzívháztól, hogy a fentieken túli megfelelés mellett,még energiát is termel.
A ráutaló fogalmazás vélhetően szándékos, hiszen az így kihangsúlyozott előny így egyértelmű lenne.Azt sugallja,hogy az aktívház,az még többet is tud a passzívháznál. Ez azonban nem egészen így van.Ugyanis. Attól aktív egy ház, hogy több energiát termel, mint amit elhasznál. És ez nem minden esetben pozitívum.
“… Azt az épületet, amelyik max 15kWh/m2/év ,vagy kevesebb fogyasztással bír, azt passzív háznak nevezzük. Míg az aktív ház az,amelynek az éves energiamérlege pozitív….”
Az energiatakarékosságra való törekvés egy passzív ház esetében azt jelenti,hogy a házrendszert oly módon alakítjuk ki (hőszigetelés, jó minőségű ablakok,…stb), hogy a fennmaradó fűtési hőszükségletet csak és kizárólag a meghatározott energiafelhasználással tudjuk megoldani (15kWh/m2/év). Ebből könnyen látható, hogy a felhasznált energiamennyiség mértéke,az egyáltalán nem közömbös. Amíg a passzívház fogalomkör törekszik a rásegítő fűtés minimalizálására, addig az aktív ház ,az megelégszik azzal, hogy nagyobb energiatermelő kapacitás beépítésével felülírja az energiatakarékosságra való törekvést.Így kompenzálja a megújuló energiákból kinyert energia felhasználásával a nagyobb hőszükségletet igénylő ingatlan energiaellátást a pozitív tartomány irányába. Mindez azt eredményezi, hogy az aktívházakban igen komoly és ebből következően igen drága energiatermelő berendezéseket, pl. napelemeket építenek be, amiknek a megtérülését (a passzív ház mellőzése mellett) pillanatnyilag semmilyen gazdaságossági számításnak sem sikerült még igazolnia.
Definiálható tehát,hogy :amíg a passzívház esetében a radikálisan lecsökkentett hőszükséglet miatt viszonylag kevés AKTÍV fűtésre van igény, addig az aktívházaknál nem az a fő szempont, hogy minél kisebb legyen a hőszükséglet.Egyszerűen csak annyi az aktív minősítés kritériuma, hogy az energiaszükségletét,azt megújuló energiával állítsuk elő .Mindezt úgy,hogy a rendszer egy úgynevezett többletenergiát termeljen.És igen.Ha pl. kellően sok napelemet telepítünk a tetőre, akkor az energiatakarékosság mellőzése mellett is lehetünk aktív besorolásúak, merthogy elvitathatatlan tény ,hogy a villanyóránk az visszafelé forog. A passzívházakhoz képest megjelenő magasabb fűtési energiaigényt ,a már megújuló energiával pótolva azt eredményezi,hogy a töbletbefektetés által előállított energiát,azt mi magunk használjuk fel.S így nyilvánvalóan további beruházást eredményez majd az,ha hatékonyan,nyereséggel szeretnénk ezen rendszert üzemeltetni.
Jobb ezt a kezdetek kezdetén egy szakemberre bízni.
Az Energy Friend Home spol s.r.o. törekvései közt szerepel, hogy az aktívházakban gondolkodókat is arra ösztönözze ,hogy az energiatermelő kapacitásukat, azt egyébként az un. passzívház szemlélettel (technológiával) meg is lehetne takarítani. Törekvéseink egyike közt szerepel meghonosítani azt az igényt,hogy kimondható legyen :Passzívház minősítést mellőző aktívház besorolásra való törekvés ,az a pazarlás modernkori formája.Cégünk ennek a ténynek megismertetésében,teljes mértékben elkötelezett.
Érdeklődését, kérdéseit, várjuk szeretettel az energyfriendhome@gmail.com email címen.